Jaunumi

Kas ir vektoru faili?

VektoruRastraFaili.jpg

Šajā rakstā uzzināsiet, kas ir vektoru faili, to funkcijas un failu formāti, un to kāda programmatūra tos izmanto. 

Vektoru faili: noderīgi dažādās vidēs.

Strādājot digitāli, pastāv divi bilžu failu tipi: rastra un vektoru. Abi šie failu tipi var tikt saglabāti ar dažādiem failu paplašinājumiem. Ir svarīgi saprast, kad izmantot katru no faila tipiem un pielāgot vispiemērotāko paplašinājumu katrai situācijai. 


Vektoru faili ir bildes, kas veidotas no matemātiskām formulām, kas nodrošina punktus uz režģa. Savukārt, rastra faili veidoti no pikseļiem, kas ir saspiesti krāsu bloki. Tā kā vektoru faili var bezgalīgi pielāgoties izmēram, nezaudējot izšķirtspēju, noteikta veida uzdevumiem tie ir daudzpusīgāki un piemērotāki nekā rastra faili. Vispopulārākie vektoru tipa faili ir:


.ai: Saīsinājumā no Adobe Illustrator, šis fails bieži izmantots drukā un digitālājā grafikā, piemēram, logo. 
.eps: ‘Encapsulated PostScript’ ir vecāks vektoru faila tips, kas neatbalsta caurspīdīgumu kā to dara jaunāki faila formāti, piemēram, .ai . 
.pdf: ‘Portable Document Format’ jeb pārvietojams dokumentu formāts- veidots, lai pārvietotu failus starp platformām. Iespējams rediģēt ar Adobe Acrobat.
.svg: ‘Scalable Vector Graphics’ formāts ir balstīts uz XML (valoda, kas plaši izmantota internetā, ko spēj lasīt gan mašīnas, gan cilvēki). Šis formāts noderīgs internetam, kur to var indeksēt, meklēt un rakstīt. 

Kad tiek izmantoti vektoru faili?

Galvenā vektoru un rastra failu atšķirība ir lietderībā. Rastra faili sastāv no noteikta skaita pikseļu. Tā kā šis skaits ir noteikts, palielinot rastra failu lielāku nekā tas tika veidots, tas izskatīsies graudains, jo pikseļi, no kuriem sastāv attēls, tiek piespiesti ‘izaugt’ lielāki nekā tiem paredzēts. Īsāk sakot, nebūs iespējams izprintēt bildi, piemēram, no Instagram, un gaidīt, ka tās asums būs tāds pats kā ekrānā. 

Tā kā vektoru pamatā ir formulas, vektora attēlu ar lielu izšķirtspēju var mērogot praktiski neierobežotos izmēros. Ja esat uzņēmums ar savu logo, un šis logo saglabāts vektoru formātā, to būs iespējams palielināt bez problēmām, lai tas efektīvi izskatītos reklāmas stendā un samazināt, lai uzdrukātu uz pildspalvas vai vizītkartes. Lasiet šeit, kādēļ svarīgi, lai Jūsu uzņēmuma logo tiktu veidots vektoru grafikā! 
Mainot attēla izmēru, kvalitāte paliks nemainīga! Daudz printēšanas procesu iespējami, izmantojot tikai vektoru failus.